We wsi Krzymowskie leżącej w powiecie i gminie Biała Podlaska, w pobliżu rzeczki Złotej Krzywuli, będącej dopływem Krzny, znajduje się dworek zwany "Boczenka". Jest to budynek drewniany, parterowy, pięcioosiowy, z mieszkalnym poddaszem, przykryty wysokim dachem dwuspadowym z naczółkami. W obu głównych połaciach dachu znalazły się po cztery lukarny.

Krzymowskie - dwór "Boczenka"

Przed elewacją frontową postawiono na dość wysokim, kamiennym tarasie niewielki portyk, którego dwa drewniane filary podpierają trójkątny naczółek.

 

Dwór od frontu

Większy portyk zbudowano przed elewacją ogrodową i postawiono go na jeszcze wyższym kamiennym tarasie. Jego cztery filary dźwigają znacznie wysunięty, trójkątny naczółek przebity okulusem. Do elewacji bocznej zachodniej dostawiono małą przybudówkę, pokrytą daszkiem jednospadowym. Na dwuosiowej elewacji bocznej wschodniej znalazł się na wysokości poddasza balkonik, na który można wyjść przez przeszklone drzwi.

Elewacja boczna wschodnia

Pierwotny dwór w tym miejscu został zbudowany pod koniec XIX wieku przez ówczesnych właścicieli tutejszego majątku. Byli nimi Kryńscy herbu Przegonia. Prawdopodobnie pierwszym z tej rodziny dziedzicem Krzymowskich był Michał Kryński (1801-?), żonaty od 1840 roku z Franciszką z Domańskich (1811-?). Ich dwór przetrwał I i II wojnę światową, dopiero w latach powojennych został zdewastowany. Bardzo zniszczoną posesję dworską kupili w 2002 roku Małgorzata i Jerzy Kopytiukowie. Jej renowacja trwała 7 lat. Po jej zakończeniu w 2009 roku niewiele zostało z oryginalnego budynku dworskiego. Do remontu nadawały się tylko cztery ściany, resztę trzeba było zbudować od zera. Powstał bardzo sympatyczny dworek, różniący się zapewne znacznie od tego, jaki zbudowali Kryńscy. Na parterze znalazły się pomieszczenia reprezentacyjne, z efektownie urządzonym salonem, na poddaszu zaś pokoje gościnne. Zmieszczono ich tam pięć, każdy z łazienką, bowiem "Boczenka" pełni od 2009 roku rolę pensjonatu i to niepośledniego, bowiem w 2012 roku w konkursie na najciekawszą ofertę gospodarstwa agroturystycznego w regionie lubelskim zdobyła drugie miejsce.